Репостили цей текст на фб, скопіювала.
————————
Вчора.
Наша колега вирішила перевіритися у лікаря. Подзвонила в клініку і записалася на прийом.
Вже сьогодні, вона була на консультації у проводного українського професора, від нього одразу зайшла на аналізи та зробила МРТ. А вже під кінець робочого дня на пошту отримала всі результати.
В Україні!
Під час війни!
Все це за одну добу!
В жодній з країн Європи це було б просто не можливо не те що за добу - навіть за тиждень.
Цей свіжий приклад швидкості від задуму до його реалізації ще раз нагадав мені, що Україна - це країна офігенних сервісів, офігенних швидкостей і офігенних можливостей.
В Європі.
На прийом до терапевта можна записатися в кращому випадку через тиждень, до вузько-профільного спеціалістку або на обстеження - в кращому випадку через місяць.
Відвідування спеціаліста банку.
У нас ти приходиш і одразу отримуєш консультацію, там - запис у кращому разі наступного тижня.
Купівля меблів/техніки.
У нас купуєш і доставка та підключення можливі вже наступного дня. У Європі – навіть якщо є на стоку в магазині, то лише самовивіз. У разі замовлення доставки та складання - у кращому випадку через тиждень.
Аналогів таких сервісів як ДІЯ або Київ Цифровий в Європі майже немає і більшість європейців навіть приблизно не уявляють що таке можливо.
А про такі обиденні для нас інтеграції як у Моно з Дією - це для них зараз взагалі як в космос злітати. Для всіх подібних комунікацій у них все ще працює голубіная пошта та особистий прийом - знову ж таки, як мінімум через тиждень від дня запису.
Окрема тема - винаймання квартири або комерційного приміщення.
У нас знайшов за оголошенням, в той же день зателефонував, на наступний перегляд, якщо підходить - застава, через день підписання договору і квартира/приміщення твоє.
В Європі це якийсь суцільний АД.
Знайшов оголошення, телефону контактного швидше за все немає, а якщо є - то навряд чи дадуть відповідь. Пишеш мейл - чекаєш відповіді декілька днів, знову дзвониш, знову пишеш.
Коли нарешті хтось вийшов на зв’язок і готовий надати квартиру для перегляду, то найкраще наступного тижня.
Квартира підходить.
Брокеру отримати підтвердження від власника – мінімум тиждень. Ще стільки ж – на підготовку договору. Якщо з моменту перегляду та до моменту отримання ключів пройшов місяць, то ти щасливчик.
Ітог.
В багатьох сферах життя, Європі до України, як з Парижу до Києва рачки.
І якщо 5 років тому, це бачили і з цим погоджувалися одиниці, то сьогодні вже майже кожен українець який хоча б трохи пожив за ці місяці в Європі, твердо вам скаже - майже в усьому ми кращі, бистріші і продвинутіші за них.
Так, згоден.
У них о…уєнні дороги, все чітко по правилах і всі рівні перед законом.
Але с точки зору багато чого іншого - ми на три голови крутіші.
Тому.
В чомусь краще вони - в чомусь ми. Натомість, мені вже абсолютно зрозуміло, що ми в порівняні з ними точно не гімно, а вони точно не конфета.
І чим більше я за ці п’ять місяців спілкуюся з тими хто там вимушено жив і живе зараз, тим частіше чую одну і ту саму фразу:
У нас дома офігєно.
Олексій Давиденко
————————
Я зараз в Чехії.
Ця країна дуже допомагає Українцям. За допомогу дуже вдячні! Самі Чехи добрі люди, які звикли жити так, як вони живуть.
В них дуже чіткі правила, всі виконують закони!
Трошки інформації про те, з чим довелося зтикнутися особисто для дівчат з форума, яким обіцяла написати як людям в Чехії живеться.
Медицина.
Вона державна та страхова. Страховка обов‘язкова! Щомісяця людина від 18 до 65 років, сама платить в страхову, або роботодавець перераховує за працівника 2600 крон. Це близько 4 тисяч гривень щомісяця.
Є виключення- діти, молоді матусі, інваліди, пенсіонери, за них сплачує держава.
Швидку допомогу викликають якщо дійсно у людини смертельний випадок. Якщо швидка приїхала і встановила що випадок не смертельний, то доведеться сплатити від 5 тисяч крон, в залежності від ситуації. Але допомогу нададуть обов‘язково.
Якщо сам приїхав у швидку з болем, то не важливо ти звичайна людина чи крутелик, сидітимеш у черзі, де медики визначають кому потрібніше швидше надати допомогу…,
Медицина тут розрахована на профілактику, отже всі планово двічі на рік відвідують сімейного лікаря та при необхідності здають аналізи, не чекаючи поки припече або щось заболить. При виявленні проблем сімейний лікар направляє до вузького спеціаліста. Запис за місяц наперед до будь якого лікаря, для них цілком нормальне явище. Стоматолога всі відвідують також планово, запис наперед. У страховку входить лише профілактичний огляд стоматолога та екстрена допомога, а саме лікування платне!
При екстрених випадках у стоматології страховка покриває укол знеболювального та видалення зуба. Крапка.
Якщо хочете зуб врятувати то обійдеться один канал близько 2 тисяч крон! Стоматологія дуже дорога, навіть при їхніх середніх зарплатах, які у межах 20-30 тисяч крон на місяць. ( Мінімальна зарплата 16 тисяч крон, це 24 тис грн. Соціальні виплати непрацюючим близько 4 тис крон на місяць)
Знайти сімейного лікаря я так і не змогла ні собі, ні дитині педіатра, всі лікарні переповнені, нікого не беруть. Знайти лікаря було і раніше Чехам не просто, а з напливом наших біженців, то взагалі це величезна проблема.
В Аптеках без рецепта мало що продають, наприклад діуретик я не змогла купити, самий звичайний фурасемид, щоб зняти набряк з ніг. Тільки за рецептом! А щоб отримати рецепт треба спочатку попасти до лікаря…
Можна попасти швидше до приватного лікаря, але ціни в приватних лікарнях взагалі космос! Один візит до спеціаліста обійдеться від 5 тисяч крон!
Банк, в якому ми оформляли картки.
Приїхали до банку, нас записали на прийом через чотири дні. Приїхали на назначену дату, черг нема, оформили все, пояснили, дали номер рахунку. За картками сказали приїхати через два тижні. Але потім були свята, і нам прислали на емейл що картки ще не готові, вони напишуть коли можна отримати, а отримали через місяць!
Коли я Чехам розповідала про Монобанк, що не виходячи з дому, онлайн, відкрила рахунок та через день отримала новою поштою картку, з кредитним лімитом, вони просто були в шоці.
Інтернет -магазини.
Працюють, тільки в робочі дні, робочі години, і отримаєш посилку у кращому випадку через 4-5 днів.
Я замовляла солод для житнього хліба, чекала більше тижня.
Коли я їм розповідала про Нову пошту, що посилка за добу доходить до адресата, вони були дуже здивовані.
Коли розповідала про цілодобові магазини, то не розуміли навіщо вночі вони працюють…
Про нерухомість, все саме так, як описав автор тексту вище, добавлю від себе, що Українцям з дітьми та тваринами винайти мебльовану квартиру майже нереально
Та взагалі не хочуть здавати нашим. Якщо претенденти на квартиру є ще Чехи, то орендодавець вибере їх однозначно, бо наші не можуть гарантувати платоспроможність.
В Європі дуже дорогий газ та електрика!
Будинок в якому ми живемо опалюється дровами та палетами, електрика від сонячних панелей. Так дешевше. Але взимку панелей не вистачає, то додатково господар має ще й генератор, для підзарядки.
Сусіди які раніше користувалися для опалення будинку, приготування їжі та підігріву води електрикою, мали квітанціі щомісяця від 8 тисяч крон до 15 тис крон взимку, тому перейшли на дровяне опалення, так набагато дешевше.
Газу в цьому містечку, що розташоване в горах, нема, для плит всі купують балони.
Балон на 10 літрів коштує 560 крон, нам його вистачає приблизно на місяць.
Інтернет також дорогий, 600 крон на місяць, тарілка. Для порівняння вдома, в Україні я плачу 300 грн щомісяця безліміт.
Ще мене особисто дивує що тут мало продається зелені та дуже дорого, частіше в стаканчиках, на корню, що більше для краси, від 30 крон за стаканчик з рослинами на один салатик.
Ми звикли що вдома на городі кріп метровими грядками з петрушкою росте, а салати-шпинати їли тазиками… то й тут посадила в травні грядочку, серед квітів на клумбі, зійшло рясно… а потім щось всі сходи пожерло… Тут де ми живемо, городів у селі в людей нема, тільки газон, кущі та квіти, які не бояться слизнів та інших букашок. В землі дуже багато землерійок, тому деякі люди роблять високі грядки з решітками металевими на дні, і там вирощують кабачки та зелень.
Молочка.
Тут молоко в магазинах - це дійсно молоко, а сир зроблений з молока!
Шукала сирний продукт, не знайшла, лише на полицях для веганів поряд з соєвою ковбасою.
Масло вершкове - це вершкове дійсно, воно саме дороге. На дешевому не пишуть що це масло, а використовують інші назви, та пишуть склад олій з яких зроблене, великими літерами!
Дороги.
Тут дороги дуже класні! Як злітні смуги. Навіть у самому віддаленому куточку крайнього села дуже гарний асфальт.
Проізджали мимо ділянки де робили дорогу, ділянку головної дороги, видовище захоплююче: два метри заввишки пиріг! Гідробарьер, щебень крупний, щебень мілкий, арматура та водовідведення по краях, а сам шар фінішного асфальтного покриття від 30 см завтовшки! Є з чим порівняти, бо їздили по Бориспільській окружній під час її будівництва.
Сміття.
Всі люди сортують сміття, стоять у відведених місцях баки для пластику, скла, папіру та змішаного. З садочка дітей до такого порядку привчають, навіть іграшки є у продажу з мусорними машинами та різнокольоровими баками. Кругом дуже чисто, та дуже багато квітів. Тільки один раз побачила на зупинці бичок.
Кожне домогосподарство сплачує за вивіз сміття щорічно.