Инбридинг: цели и опыт

Ну, що я вам скажу. Основна проблема інбридингу - перехід великої частини алелів в гомозиготний стан, коли гени попарно однакові (бо отримані від родичів), і назовні вилазять не тільки бажані якості, а і весь генетичний вантаж, накопичений поколіннями. Цей процесс відбувається як у хлопчиків, так і у дівчаток. Перший етап вибраковки - кволий “несортовий” молодняк, врождені вади, поганий ріст - таких тварин видно одразу. Якщо ж все добре, то ідемо далі. Тварини виросли гарні, все добре, далі - розмноження. З мого досвіду - безпліддя від інбридингу не траплялося. Хоча не виключено, адже кожна группа тварин носить свій генетичний вантаж. У когось одні проблеми, в когось інші. У мене є коза Квейта, вона тричі внучка для Дінари. Важить 90кг, в окотах 3, 4, 3 козенят. Тож і не скажеш про якісь проблеми з плодючістю в даному випадку. А далі - найвідповідальніше - лактація. І це стосується тільки кізочок, адже козлику покрити 5-20 самок за сезон - то невелике навантаження. А от козі треба постаратись. Це справжне випробування на міцність, яке навіть не кожна коза без інбридингу пройде. Тут можуть вилазити “підводні камені” в вигдяді порушень обміну речовин та слабкого іммунітету (навіть не те що слабкого, а генетична схильність до певних хвороб, яку несе в собі та чи інша лінія).
Тому міцний козлик від інбридингу - це на ділі надійніше (адже він піде в інше господарство, накладеться на нові гени, і потомство не буде мати тієї гомозиготності), ніж кізочка, якій потрібно буде доїтися. Але ризикнути можна. Особливо якщо предки дуже прекрасні і без небажаних ознак.

Основа племінної роботи - відбір бажаних і вибраковка небажаних. Хоч з інбридингом, хоч без. Якщо взяти сворити стадо найпороднішних тварин, з запасом різноманітних самців, уникати інбридингу, але не робити вибраковку, то через кілька поколінь якість тварин у стаді буде дуже різною.

21 лайк

Дякую, Оля, за відповідь.

Оля, а на скільки Квейта повторила Дінару? Яка вона в порівнянні з іншими Дінариними внучками

По надоям (8-9 літрів) Дінару поки що не повторила жодна внучка. І, можливо, якраз через інбридинг. Хто не в курсі - ми мали двох синів від Мирославиної Дінари - Лорд Умкович і Дінар Цезаревич. Ми мали від них кілька першокоток з надоєм 4,6-5,5л. І Квейта Лордо-Лордо-Дінарівна одна з них. Мали по другому окоту 5,7л у Герди Лордо-Дінарівни. В цьому році великі надії покладали на другий окот Вайти і Барбі (обидві Лордо-Дінарівни). Але щось не зрозуміле в цьому році з купованими кормами в багатьох господарствах, і в нас теж, тому реального потенціалу ми поки що не побачили. Переходимо на траву, може ситуація виправиться.

З іншої сторони - страшнувато мати таких кіз, які дають понад 7 літрів молока. Для них треба забезпечити всі умови і задовольняти всі потреби. Як на мене - коза з вагою 70кг надій першу третину лактації 5-5,5л при двухразовому доїнні без “танців з бубном” - це те що треба. Від кози вагою 90кг хотілось би трошки більше. Будемо працювати, будемо робавляти французькими генами - побачимо, що з того вийде :slightly_smiling_face: Наразі козенята від Вайти, Барбі і Герди від француза Фалькоша - просто коні.

Бачила закиди в мою адресу від деяких “гуру” що, мовляв, мої намагання отримати щось схоже на Дінару були марні. А я і не ставила за мету отримати стадо кіз по 8-9л. Я хотіла покращити те, що в мене було - і я покращила. Я мріяла про велетенських кіз - я їх маю. Навіть вдалося отримати деяких кіз із кріпленням вимені кращим, ніж в Дінари, а деяких, нажаль, з таким самим кріпленням, як у неї. До того ж - ми ж парували цими козлами не елітних зааненок, а місцевих трішки зааненізованих кіз. Тому внучки Дінари у нас всього 50% зааненки, двічі внучки - 75% зааненки, та тричі внучки - 87,5% зааненки.

Ну і ось, власне, сама Дінара і результат інбридингу (Лордо-Дінарівни).
2015-й рік.

2020-й рік.



Ну а це Квейта Лордо-Лордо-Дінарівна перед третім окотом

Ось так на момент окоту в цьому році виглядала Вайта

28 лайков

Много раз попадалась информация, что при наличие выбора самка никогда не спаривается с близкородственным самцом.

1 лайк

А доля Дінари відома? Цікаво скільки від неї нащадків є?

1 лайк

В феврале 2020 года я видела ее в добром здравии на ферме “Золотая Коза”, когда забирала своего Мажора.

Потомков Динары, я думаю, очень много. У меня в хозяйстве 17 прямых потомков. Но понятно, что это 5-6-7 поколение

4 лайка

Підозрюю, що більшість її нащадків через синів.

3 лайка

:blush: Да, у меня работали 2 ее внука: Дукат-Алладин-Динара и Сладик-Квитка-Лорд-Динара.

2 лайка

У нас 100% внучка Динары (дочка Динара), первокотка, на раздое.

В мене її праонучка теж є, через Аладіна. Цікаво б виділити в окрему тему нащадки Дінари.

1 лайк

Типичная ситуация в среде парнокопытных - победитель кроет практически всех. А самочки в сторонке наблюдают в ожидании. Так что “никогда” в этом случае очень сомнительно. Прекрасно они покрываются сыновьями и братьями, об отцах вообще молчу.

4 лайка

Якщо рахувати безпосередньо її дітей - то незнаю. Теоретично - мабуть два десятка повинно бути за 7 років. Чи всі живі - то інше питання. А внуків, правнуків і так далі - дуууже багато.

3 лайка

А у меня есть потомки Динары и Фортуны в одном лице) Внучка Фортуны, дочка Динара! Мы самые крутые) И от этой козочки и Киану (Аалдерик+ Карат Нины Лавренко) Есть доця, которая продается, да не может продаться, потому что белая! Такой вот парадокс.

5 лайков

Можна залишать козликів імбридінгів на покриття для не кровних козочок.
У кого є результат таких дітей і чи молочні і не відстають у рості?

Ось тут якраз це питання розглядали. Якщо інбредний козлик гарний та здоровий, і кізочки йому не родички - то взагалі ніяких проблем.

6 лайков

Вот это ответ,четкий и понятный.
Спасибо большое Оля.

1 лайк